اسقاط خیارات چیست؟

در تمامی قولنامه‌ها، مبایعه‌نامه‌ها و قراردادهای چاپی که در دفاتر مشاور املاک تنظیم می‌شود، بندی گنجانده شده مبنی بر «اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن فاحش»، جمله‌ای حقوقی که بیشتر کلماتش عربی است و البته طرفین معامله به‌طور معمول توجهی به این بند ندارند و قرارداد را امضا می‌کنند. اما به واقع «خیارات» چیست و «اسقاط کافه» آن یعنی چه؟

                                                            ادامه مطلب

تفاوت بین انفساخ ؛ تفاسخ ؛ فسخ

انفساخ: انحلال قهری است بدین معنا که عقد، بدون نیاز به عمل حقوقی اضافی، خود به خود از بین می‌رود، و حق انتخاب برای طرفین یا دادگاه باقی‌ نمی‌ماند. یعنی بدون اراده ی طرفین عقد منحل میشود پس قهری بودن انحلال، منافاتی با ارادی بودن سبب آن ندارد، مثلاً ممکن است طرفین قبلاً تراضی نمایند که سه ماه بعد عقد خود به خود، منفسخ شود.

                                                              ادامه مطلب

جرم معامله معارض

یکی از جرایم شایع مربوط به حقوق ثبت اسناد و املاک، جرم معامله معارض است.
در این جرم دو معامله معارض یکدیگر توسط مالک اولیه واقع می شود.
مطابق قانون معامله دوم حتما باید رسمی باشد.
رفتار مجرمانه در جرم معامله معارض از دو عمل مختلف تشکیل شده است بنابراین فرد مجرم باید دو معامله پی در پی با تنظیم اسناد انجام دهد.

                                                                ادامه مطلب

تعریف خیانت در امانت

خیانت در امانت عبارت است از استفاده ، تصاحب ، تلف یا مفقود نمودن توام با سوء نیت مالی كه از طرف مالك یا متصرف قانونی به كسی سپرده شده و بنا بر استرداد یا به مصرف معین رسانیدن آن بوده است .www.nirles.ir
انواع خیانت
1- خیانت در اموال

                                                                ادامه مطلب

دلالی

١- دلالی عقدی است معوض. با وجود معوض بودن قرارداد دلالی عدم تعیین اجرت در قرارداد موجب بطلان عقد نیست زیرا قرارداد دلالی در موارد سکوت قانون تجارت تابع احکام عقد وکالت است و در وکالت عدم تعیین اجرت سبب بطلان قرارداد نمی‌شود و در صورت عدم تعیین اجرت وکیل مستحق اجرت‌المثل می‌گردد برخلاف اجاره که در آن تعیین اجرت شرط صحت قرارداد است.اجرت دلال تابع قرارداد است به شرط آنکه از تعرفه مقرر در آئین نامه تجاوز نکند.

                                                                ادامه مطلب

تدلیس

واژهٔ تدلیس در لغت به معنی فریب دادن، پنهان کردن، تاریک ساختن و مبهم کردن است.
در اصطلاح حقوقی تدلیس عبارت است از عملیاتی که موجب فریب طرف معامله بشود.به عبارت دیگر تدلیس عبارت است از پوشاندن عیبی در مال یا نمایاندن یک صفت یا امتیاز کمالی غیر واقعی در مال. به علت جبران زیان ناشی از این عملیات فریبنده، فریب خورده از حق فسخ بهره‌مند است. قلمرو خیار تدلیس در عین معین است.

                                                                  ادامه مطلب

تاریخ انعقاد قرارداد

تاریخ انعقاد قرارداد به دلایل مختلفی از جمله موارد زیر مهم است:

1ـ شروع محاسبه مدت قرارداد و مهلت اجرای آن و سایر مهلت های مندرج در قرارداد مانند پیش پرداخت، تجهیز کارگاه، سپردن تضمینات و … به تاریخ انعقاد قرارداد بستگی دارد.

                                                                ادامه مطلب

اشتباهات خطرناک در بنگاه ها

چند اشتباه خطرناک دربنگاه های املاک :

1. بایگانی هرسه نسخه قرارداد در آژانس های املاک یا دفتر فروش سازنده ویا شرکت واسطه معامله پس از تنظیم وامضای قرارداد (به بهانه اخذ کد رهگیری ویا تسویه حساب کمیسیون ویا بهر بهانه دیگری ) ؛

                                                                 ادامه مطلب

حقوق و وظایف موجر در برابر مستاجر (اجاره)

موجر موظف است عین مستاجره را ، جهت انتفاع مستاجر به او تسلیم کند و در صورت امتناع موجر ، مستاجر می تواند الزام او را بر تسلیم عین مستاجره از دادگاه درخواست نماید در صورتی که اجاره موجر به تسلیم مورد اجاره، ممکن نباشد مستاجر خیار فسخ خواهد داشت و در صورتی که عقد را فسخ نکند می تواند اجرت المثل عین مستاجره را نسبت به مدت تصرف موجر از او درخواست کند.

                                                                 ادامه مطلب

مزایای سند تک برگی

1- در سند تک برگی مشخصات کامل مالک به طور دقیق از جمله کدملی و کدپستی نوشته می شود در صورتی که در سند دفترچه ای کدملی و کدپستی نوشته نمی شود.

                                                                ادامه مطلب

آموزش قوانین معاملات املاک

ماده189- عقد منجز آن ا ست كه تأثير آن بر حسب انـشا موقـوف به امر ديگري نباشد والّا معلّق خواهد بود.
شرح ماده 189- عقد منجز عقدي است كه چ نانچه كسي مالي را به ديگري بفروشد، بدون اينكه مالك شـدن بـر آن را بـه چيـزي ديگـر ارتباط دهد، اين عقد صورت مي گيـرد و عقـد معلـق هنگـامي صـورت ميگيرد

                                                                 ادامه مطلب

نحوه ابلاغ ممنوع الخروجی و حق اعتراض

متاسفانه ممنوع الخروج شدن افراد به دلایل پنجگانه به آنها ابلاغ نمی شود به طوری که روزانه شاهد هستیم تعدادی افراد به علت ممنوع الخروج شدن سفرشان لغو می شود بدون آن که قبلابه آنها اطلاع داده شده باشد. به همین علت و از آنجا که دادگستری مرجع تظلمات عمومی است افراد ممنوع الخروج می توانند با طرح دعوا در دادگستری و در صورت اثبات حقانیت خود دستور رفع ممنوع الخروجی را دریافت کنند.

ادامه مطلب